Laga läckert indiskt av Louise Steele – Indisk kokbok på svenska
oktober 2, 2013 i Indisk kokbok
Indisk kokbok
Laga läckert indiskt av Louise Steele
Det här är en fin indisk kokbok med mycket bilder och härliga recept!
Titel: Laga läckert indiskt
Författare: Louise Steele
Förlag: Rabén Prisma 1996, ISBN: 91-518-2999-1
Antal sidor: 80
I den här boken möts man av mycket vackra bilder. Inte bara av mat, utan även av indiska platser och människor. Anvisningar till matlagningen skildras också i bildserier.
Kokboken saknar helt kapitel med enbart vegetarisk mat. Inte ens rubriker som ”Grönsaker” står att finna. Det finns recept på vegetariska förrätter och även helvegetariska recept i kapitlet om tilltugg. Men fokus ligger alltså inte på den vegetariska delen av det indiska köket. Flest recept hittar man i kapitlet med namnet ”kött och fågel”.
Laga läckert ingår i en kokboksserie om världens stora kök. Även om den har fått några år på nacken gör den fortfarande den indiska kokkonsten till en fest för ögat och smaklökarna. Den vänder sig till dem som är nybörjare i det indiska köket med pedagogiska och tydliga instruktioner.
Kapitlet om efterrätter är en personlig favorit och där hittar man recept som cocosglass och kulfi. Recept som jag lagat ur den här kokboken är kokosglass och kryddig potatis med mynta,
Boken avslutas med ett kapitel om kryddor och drycker.
Kokboken finns bara att få tag på begagnad!
Kommentarer